Boże Atelier

Dzieci niepełnosprawne na Wybrzeżu Kości Słoniowej.

Sytuacja dzieci niepełnosprawnych na WKS jest dramatyczna. Często schowane w domach, porzucane przez swoje rodziny są tak naprawdę skazane na śmierć. Nie ma tam specjalistycznych ośrodków, dostępu do rehabilitacji czy dostępu do podstawowych środków medycznych.

 

Nasze Siostry prowadzą dom dla dzieci niepełnosprawnych. Mówi się, że to nawet jedyny taki ośrodek w całym kraju. Przebywa u nich 20 podopiecznych, niektórzy z nich mają nawet po 30 lat.

Kiedy zapoznawaliśmy się z historiami dzieci, ciężko było nam uwierzyć i zaakceptować rzeczywistość. Większość z nich została podrzucona do Sióstr, nie mają nawet swojej daty urodzenia. Siostry nie mogły określić ich wieku precyzyjnie. Większość z nich nie jest w stanie samodzielnie się poruszać ani jeść. To Siostry przebywają z nimi 24 godziny na dobę i opiekują się nimi. Byliśmy i jesteśmy pod wrażeniem ich pracy, ponieważ jest ona fizycznie ciężka, a w dom nie jest przystosowany do pracy z dziećmi niepełnosprawnymi.

Siostry są dla tych dzieci jedyną rodziną, kochają je i chcą się nimi zajmować.

Ich marzeniem jest wybudowanie domu dla dzieci niepełnosprawnych. Mają własną ziemię, a nawet projekt takiego domu. Jedyne czego brakuje to oczywiście pieniędzy. Naszym marzeniem jest pomóc im chociaż w małym stopniu. To niesamowite ale ich marzeniem jest to, żeby móc przyjąć jeszcze więcej dzieci.

 

EnglishPoland